طب سنتی و معماری سنتی
طب سنتی و آثار آن در معماری اسلامی
آذر ۳, ۱۳۹۸
نمایش همه
خواص طب سنتی

خواص طب سنتی

خواص طب سنتی در اصول شش گانه حفظ سلامتی و ارتباط آن با فصول

سابقه و هدف در خواص طب سنتی: 

هریک از فصول چهارگانۀ سال، مانند بدن انسان‌ها مزاج مشخصی دارند. تدبیر فصول از مهم‌ترین مباحث حفظ‌‌‌‌‌‌‌الصحه در خواصطب سنتی ایران است، در این مقاله اصول ضروری برای حفظ سلامتی و پیشگیری از بیماری‌های شایع در هر فصل معرفی شده است.


مواد و روش‌ها:

 این مطالعۀ کتابخانه‌ای با مروری بر مبحث تدابیر فصول با استفاده از منابع برتر طب سنتی ایران و مقالات مرتبط درپایگاه‌های اینترنتی معتبر تهیه‌ شد.

یافته‌ها:

 تدابیر بهار شامل مصرف غذاهای لطیف مانند گوشت‌بره، تخم‌مرغ نیم‏‌برشت، شربت زرشک، ریواس و سکنجبین است. پرهیز از حرکت و استحمام فراوان، خشم و شادی زیاد و نیز انجام تنقیه و مبادرت به خروج خون از طریق فصد توصیه می‏شود.

تدابیر تابستان شامل مصرف ماهی تازه، گوشت مرغ، آب‌انار ترش، آب‌غوره، شربت ‌ریواس، گیلاس، آلو، هندوانه، کاهو، افزایش استراحت و پرهیز از حرکت زیاد و زیاده‌روی در جماع می‏‌باشد. تدابیر پاییز شامل مصرف غذاهای گرم و تند، گوشت‌بره، خربزه، به، سیب، حمام‌رفتن یک روز در میان با آب نیم‌‏گرم و تنقیه جهت پاکسازی بدن است. تدابیر زمستان شامل مصرف غذاهایی مثل گوشت ‌گوسفند با ادویۀ‌ تند و فعالیت زیاد و پرهیز از فصد و حجامت معرفی شده است.

نتیجه‌گیری:

 در طب سنتی ایران نقطۀ شروع حفظ سلامتی پیشگیری از بیماری‌هاست. در این مقاله توصیه‌هایی برای سبک زندگی به‌خصوص عادات‌غذایی، خواب ‌منظم، بیداری و فعالیت‌های بدنی در فصول مختلف شده است که رعایت آنها برای ارتقاء سطح سلامت جامعه و کاهش هزینه‌های درمانی مفید است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *