یک روش درمانی در طب سنتی است که در دین مبین اسلام نیز نسبت به انجام آن تاکید فراوان شده است. موارد اسـتفاده و عـدم استفاده از حــجامت به طور مبسوط در کتب طبی ایرانی بیان شده است انجام حــجامت همانـــطور که می تــــوانـد مفید بـــاشد، اســتـفاده بـــی رویــه و نـادرست این شیـــوه درمـان می تـــوانــد خطـــرنـــاک بـــاشد. انجام حجامت دربیماریهای مختلف از قبیل سردرد، فشارخون، آلرژی، میگرن، غلظت خون، سکــــته مغـزی، سکته قــلبی، کیست تخمدان، اختلالات قاعــدگی، درد سیــــاتیک، اخــتلالات ادراری تنـــاسلی، بیمـــاری هـــــــــای ریوی،کـــبد و… مــی تواند مـــفید باشد.

 

برخی دیگر از فواید خاص حجامت که در اهدای خون دیده نمی‌شود به این ترتیب است:
  • حجامت سبب تنظیم و تقویت سیستم ایمنی بدن، سیستم هورمونی و سیستم عصبی می‌شود.
  • حجامت از ابتلا به بیماری‌ها پیشگیری می‌کند.
  • حجامت درمان کنندۀ ۱۵۰ نوع بیماری بوده یا در بهبود و کاهش اثرات آن‌ها مؤثر است.

زالودرمانی: از قدیم جزو سنت های درمانی پذیرفته شده بود و به همان معروفیت و مقبولیت حجامت و فصد بین توده مردم رواج داشته است، این روش درمانی سال هاست که بیماری های صعب العلاج را به راحتی درمان می کند. دانشمـندان و بزرگــان مکتـب طب ایرانی نــظرات متعددی در رابطه با نوع زالو و مــــــوارد استـــفـــاده و عـــــدم اسـتـــــفــــاده از زالـــــودرمـــانی بیــان نمـــوده اند. ابـــن ســـینا معتقد است زالـــــو بهتــراز حجامت خون تباه را از عمق بدن بیرون می کشد.مــــواد موثــــر مــوجــود در بـــــزاق حیــوان دارای اثــــرات آنــــتی کـواگـولانــت، آنــــتی ترومبوتیک، آنــتـــی ایسکمیـک، هایپوتنـسیو، تحریک کننده سیستـــــم ایمـــــــنی، ممــانعت ازتــصلب شــــرائـیـــن، بـــــــــــی حـــــــــــــس کننــــــــــدگـــی، آنتـــــــــــــــــــــــی باکــــــــــتریـــــال،خــــاصــــیت ضـــد الــــــتـهابــــی مـــی بـــاشـــــد. زالودرمانی برای افرادی که در معرض خطرات ناشی از دیابت هستند،افرادی که بیماری قلبی دارند،افرادی که جراحی پلاستیک انجام می دهند و ممکن است برخی از بافت های نرم خود را از دست بدهد، افرادی که دچار لخته خـونــی در رگ هـــای واریسی هستـند اثر بخشی دارد. زالو درمانی برای افرادی که کم خونی، اختلالات خونی و شریانی دارند و همچنین برای بانوان باردار و کودکان زیـــر ۱۸ سال توصیه نمی شود.

 

ماساژ یکی از قدیمی ترین علوم بهداشتی بوده و از گذشته هاای بسیار دور از آن برای اهداف درمانی استفاده شده است. ماساژ از طریق کاهش ادم،افزایش جریان خون، افزایش خون رسانی اعصاب و شل کردن عضلات و… سبب کاهش اختلالات می شود.

 

قدرتمندترین و موثرترین شیوه درمان طب سنتی معرفی شده است که می تواند به یکباره بخش زیادی از خون فاسدرا از بدن دفع کند.انجـــام فصد برای بیـــماریهای مخـــتلف از جمله فشار خون،غلظت خون،چربی خون،دیابت،بیماریهای ریوی،بیماری های کبد،مفاصل،قلبی و عروقی و … می تواند مثمر ثمر باشد.

بهترین شاخص سطح سلامتی هر فرد،اعتدال مزاج وی می باشد. هرچه مزاج بدن انسان به اعتدال نزدیک باشد از سطح سلامتی بالاتری برخوردار می باشد. شناخت مزاج هرفرد باید توسط متخصص طب ایرانی که از علم و آگاهی لازم برخوردار است صورت گیرد تا بتوان بهترین و صحیح ترین راه جهت رسیدن به اصلاح مزاج یا تعادل مزاج را طی کرد.

یکی از روش های طب سنتی است که مکش انجام شده توسط فنجان ها باعث جریان بهتر خون و درمان بسیاری از بیماری ها می شود.

واژه سبــک زندگی بـــه شیـــوه زنـــدگی در حوزه های مختلف اطــلاق می گردد. بخشی از سبک زندگی که در ارتــباط با ســلامت و بیماری است،سبک زندگی سالم میباشد.علت شیوع بیشتر بیماری ها بدلیل سبک زندگی غلط مردم است.اصلاح سبک زندگی بر اساس آموزه های طب ایرانی، منجر به پیشگیری از بیماریها و کاهش هزینه های درمـــان می شود. در طب ایرانی علاوه بر ورزش و تغذیه که دو عامل مهم و مورد بحث در طب نـــوین برای سبک زندگی سالم می باشند،بــــه خواب و بیـــــداری، آب و هـــــــوا و اقـــــــــلیم و تــــــــغییرات فصـول،پاکسازی بـدن از سموم و مـسائل روحـی و روانی نیز تاکید شده است.