بادکش درمانی

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد بادکش درمانی ممکن است برای سلامتی مفید باشد. اما ، این مطالعات در اصل برای درک چگونگی عملکرد بادکش درمانی انجام شده است و اینکه مشخص شود برای چه بیماری هایی بادکش درمانی انجام می شود. بادکش درمانی روشی سنتی چینی و خاورمیانه است که افراد برای معالجه باید شرایط انها مورد بررسی قرار گیرد. قرار دادن فنجان هایی که بر روی پوست، مکش فنجان ها توسط پزشک معالج در اصل روشی بسیار مفید برای گسترش جریان خون است.حجامت در اصل خشک و مرطوب است اما اگر بخواهید از نوع خشک آن استفاده کنید به آن بادکش درمانی گفته می شود. البته بادکش می تواند بدن شما را تا حدودی متورم کند و کبودی هایی را نیز بر روی پوست ایجاد می کند، جایی که رگ ها بر اثر مکش متورم می شوند. اولین سلامتکده سنتی در شرق ایران، مشهد به نام سلامتکده آبتین برای درمان با روش بادکش درمانی در خدمت شما است.

بادکش درمانی و تحقیقات بیشتر

بادکش درمانی در سالهای اخیر با انتشار خبرهایی در مورد مدل ها ، ستاره های فیلم و ورزشکاران المپیک با استفاده از فنجان ها برای سهولت دردهای مزمن و تقویت سلامت و رفاه آنها به موضوع داغی تبدیل شده است. اما بادکش درمانی فقط برای افراد مشهور نیست.

روت لمان ، متخصص طب سوزنی در سیستم درمانی هنری فورد ، می گوید: “بادکش درمانی تقریباً برای هر کسی مفید است.” “ما به جای استفاده از دارو برای رسیدن به نتیجه خاص ، از بادکش استفاده می کنیم تا مکانیسم های درمانی خود بدن را تحریک کنیم.”

درباره بادکش درمانی

سؤالات متداول: درباره بادکش درمانی

بادکش درمانی نوعی از درمان است که بیش از ۲۰۰۰ سال پیش از چین سرچشمه گرفته است. ده ها سال است که در غرب برای بهبودی و سلامت بیشتر بدن مورد استفاده قرار می گیرد. ما از یکی از پزشکان در کلینیک سلامتی بادکش در مشهد به نام سلامتکده ابتین که متخصص این نوع درمان است ، خواسته ایم به سؤالات متداول در مورد این درمان به ظاهر عرفانی پاسخ دهد:

بادکش چیست؟

پاسخ: بادکش تقریباً مانند ماساژ بافت عمیق با مکش و رفع فشار انجام می شود. پزشکان چینی معتقدند این نوع درمان به حفظ تعادل بدن کمک می کند ، جریان کلی خون را افزایش می دهد و درد را کاهش می دهد. برخی از ورزشکاران برای کاهش زمان ریکاوری عضلات از این نوع درمان استفاده می کنند.

بادکش درمانی چه کار می کند؟

پاسخ: در بادکش از فنجان برای کشیدن ناحیه ای از پوست و مکش استفاده می شود که عضلات و بافت همبند را فشرده می کند. این باعث می شود جریان خون به سمت منطقه در معرض خطر افزایش یابد ، گردش خون را افزایش می دهد و به افزایش روند بهبودی بدن کمک می کند – تقریباً مانند یک ماساژ بافت عمیق به عقب است و انواع مختلفی از فنجان ها از شیشه گرفته تا سیلیکون و بامبو وجود دارد و روش های مختلفی برای استفاده از آنها وجود دارد. بعضی اوقات پزشکان فقط یک یا دو فنجان استفاده می کنند. بعضی اوقات ، تمام پشت شما را با فنجان می پوشانند. دو نوع بادکش محبوب: ثابت و کشویی. حجامت ثابت فقط از مکش استفاده می کند و فنجان ها را برای مدت زمان مشخص ، معمولاً ۵ تا ۱۰ دقیقه در محل خود نگه می دارد. بادکش کشویی بیشتر شبیه ماساژ بافت عمیق است که در آن پزشک لیوان ها را بر روی ناحیه درد جابجا می کند.

 در حین و بعد از جلسه بادکش درمانی چه انتظاری می توان داشت؟

پاسخ: برخی افراد احساس سبکی خاصی دارند. در بیشتر موارد ، متوجه برخی کبودی در ناحیه تحت درمان خواهید شد. ممکن است کبودی ها به رنگ صورتی ، قرمز یا گاهی بنفش یا قهوه ای تیره باشند. کبودی به طور معمول طی دو هفته از بین می رود. همچنین ممکن است متوجه تغییراتی در سطح پوست شوید. مهم است که بعد از مداوا از خود مراقبت کنید. گرم بمانید ، خود را بپوشانید ، آب زیادی بنوشید و غذاهای سالم بخورید. همچنین باید ظرف سه ساعت از جلسه گذشته از شنا یا دوش گرفتن خودداری کنید.

چگونه بادکش انجام می شود

 

چگونه بادکش درمانی انجام می شود؟

پاسخ : بادکش درمانی ممکن است به افزایش یا کاهش جریان خون کمک کند. براساس یک مقاله مطالعاتی در مجله PLoS One ، پزشکان بادکش درمانی ادعا می کنند که این نوع درمان با ایجاد هیپرمی یا هموستاز در اطراف پوست فرد ایجاد می شود. این بدان معنی است که جریان خون فرد را زیر فنجان افزایش یا کاهش می دهد.

بادکش همچنین با طب سوزنی بر روی بدن فرد در ارتباط است ، که برای تمرین طب سوزنی اساسی است. بسیاری از پزشکان بادکش درمانی را یک درمان مکمل می دانند ، به این دلیل آن را مکمل می نامند که اکثریت پزشکان غربی این نوع درمان را غربی نمی دانند.تحقیقات نشان می دهد این نوع درمان به شکل موثری حیرت انگیز است و دارای اثربخشی بسیار بالایی برای بسیاری از بیماری ها است. دانشمندان بادکش درمانی را با انواع فواید سلامتی مرتبط کرده اند ، اگرچه برای تعیین اینکه آیا به عنوان یک درمان موثر باید به طور گسترده انجام بگیرد یا خیر ، باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

 کدام شرایط به بادکش درمانی پاسخ می دهد؟

پاسخ: پزشکان از بادکش برای درمان شرایط متنوع استفاده می کنند. آنها فکر می کنند این امر به ویژه در درمان درد و درد عضلانی مؤثر است. استفاده از فنجان در نقاط خاص طب سوزنی نیز می تواند به کاهش بیماری های گوارشی ، مشکلات پوستی و مشکلات تنفسی کمک کند.

عوارض جانبی چیست؟

پاسخ: عوارض جانبی به طور معمول خفیف است و شامل کبودی و سوزش در مناطق درمان می شود. در موارد نادر ، ممکن است کمی بعد از جلسه احساس سرگیجه یا حالت تهوع کنید.

آیا کسی هست که نباید این نوع درمان را انجام دهد ؟

پاسخ: شرایطی وجود دارد که بادکش برای آنها مناسب نباشد. اگر به مقدار زیاد خونتان رقیق است ، یا اگر لاغر ، شکننده هستید و پوست شکنندهای دارید ، این نوع درمان مناسب نیست. به طور مشابه ، اگر مبتلا به سرطان ، آسیب پوستی یا اختلال خونی هستید ، باید تا زمانی که شرایط شما تغییر کند ، از این نوع درمان دوری کنید. در هر صورت ، همیشه لیست داروها و تاریخچه سلامتی خود را قبل از یک جلسه با پزشک خود در میان بگذارید.

انجام بادکش درمانی با خیال راحت

همه افراد مهارت و دانش لازم برای انجام این نوع درمان را ندارند. متخصص طب سوزنی ، ماساژ درمانی ، مربیان جسمی و کایروپراکتورها ممکن است برای انجام این تکنیک مهارت داشته باشند. تنها راه دانستن اینکه آیا کسی که این نوع درمان را انجام می دهد باید چه نوع تخصصی داشته باشد این است، لمان می گوید: “متأسفانه هیچ مرجع صدور گواهینامه برای انجام این نوع درمان وجود ندارد.” ” مثلا اگر برای درمان عدم تعادل به پزشک طب سوزنی مراجعه کرده و احساس می کنید بهتر نشده اید ، ممکن است بادکش درمانی برایتان جوابگو باشد بنابراین پزشک متخصص طب سنتی بهترین فرد برای انجام این کار است زیرا می تواند راه های زیادی به شکل سنتی برای درمان بیماری شما انجام دهد.”

بعضی اوقات بدن ما به حمایت احتیاج دارد. از آنجا که بادکش درمانی ممکن است به کاهش التهاب کمک کرده و گردش خون را افزایش دهد ، می تواند دقیقاً همان چیزی باشد که بدن شما برای بازگشت به مسیر سلامتی نیاز دارد. مانند هر روش درمانی ، قبل از انجام جلسه با پزشک خود مشورت کنید تا از مناسب بودن آن اطمینان پیدا کنید. در مشهد به راحتی می توانید با مراجعه به مرکز سلامتکده آبتین درمان خود را تحت نظر متخصص انجام دهید.

 

فواید بادکش

فواید بادکش: اضطراب را کاهش می دهد

هنگامی که درمانگر شما فنجان ها را در سراسر پوست شما قرار می دهد ، سیستم عصبی پاراسمپاتیک شما درگیر می شود. این باعث آرامش عمیق در حرکت در کل بدن شما می شود. (سیستم عصبی پاراسمپاتیک شما مسئول کاهش سرعت ضربان قلب ، کمک به هضم و افزایش فعالیت روده و غده است.)

بافتها را باز می کند تا سموم آزاد شوند

بله ، اندام هایی دارید که سموم را از خون شما خارج می کنند. اما سبک زندگی مدرن سموم را به بدن شما اضافه می کند. بادکش باعث می شود بدن شما سموم را آزاد مند. جریان خون متمرکز با آزاد شدن سموم ساخته شده از طریق سیستم لنفاوی به بدن شما کمک می کند. (سیستم لنفاوی شما مسئول از بین بردن سموم و زباله های بدن است.)

 

گردش خون

 

گردش خون را افزایش می دهد

مکش از فنجان گردش خون را به مکانی که در آن فنجان ها را می گذارند، افزایش می دهد. جریان خون اضافی به آن ناحیه می تواند به تسکین عضلات و ترمیم سلول کمک کند. افزایش گردش خون همراه با این نوع درمان همچنین به کاهش ظاهر سلولیت کمک می کند.

می تواند علائم کششی استخوان و زخم را کاهش دهد

افزایش جریان خون بدن شما را قادر می سازد سموم دفع کند ، گردش خون لنفاوی را احیا کرده و به از بین بردن ادم (مایع اضافی) کمک می کند ، که به کاهش ظاهر زخم کمک می کند. مطالعات تأثیرات مثبت حجامت بر روی علائم کششی و زخم را حتی در مناطقی که دور از ناحیه محل استفاده از فنجان هستند ، نشان داده اند.

حجامت می تواند واریس و رگ های واریسی را بهبود بخشد

رگهای واریسی دقیقاً زیر پوست شما ، مانند پاها ، شبیه به رگهای متورم و کبود به نظر می رسند. این اتفاق می افتد وقتی دریچه های داخل رگ به درستی کار نکنند – دریچه ها به طور مؤثر خون را از عضله به قلب فشار نمی دهند ، بنابراین خون جمع می شود و رگ ها پیچ و تاب می شوند. بادکش درمانی با بازگرداندن جریان خون و اکسیژن به مناطق مشکل دار کمک می کند. متوجه خواهید شد که واریس پس از اولین جلسه شما سبک تر به نظر می رسد ، اگرچه برای نتایج ماندگار یک سری جلسات را باید طی کنید و طول می کشد تا به طور کامل درمان شوید.

بادکش درمانی می تواند احتقان را برطرف کرده و به درمان آسم کمک کند

احتقان (ایجاد مایعات یا خلط در ریه های شما) ناشی از سرماخوردگی ، برونشیت یا حتی آسم را می توان با بادکش درمانی، درمان کرد. مکش از فنجان شکسته شده و احتقان را بیرون می زند. این خون غنی از اکسیژن و لنف را به سمت ریه ها و سایر ماهیچه های تنفسی شما می آورد. فنجان ها معمولاً روی پشت شما قرار می گیرند ، اما ممکن است روی قفسه سینه شما نیز گذاشته شود. پزشک شما ممکن است لیوانها را در جای خود قرار ندهد ، یا ممکن است آنها را به آرامی در حرکت به سمت بالا بکشد تا حرکت مایعات لنفاوی تسهیل شود. در این صورت نیز می تواند برای رفع انسداد سینوسهای شما استفاده شود.

مسکن درد

افراد غالباً بادکش درمانی را نوعی تسکین درد ذکر می کنند. با این حال ، در حالی که شواهد و مدارک زیادی برای اثربخشی آن وجود دارد ، دانشمندان برای اثبات این امر می توانند مطالعات با کیفیت بیشتری نیز انجام دهند.

به عنوان مثال ، یک مقاله مطالعاتی در مجله پزشکی مکمل و جایگزین مبتنی بر شواهد ، شواهد و مدارکی را کشف کردند که نشان می دهد بادکش درمانی باعث کاهش درد شود. با این حال ، محققان آن یادآور می شوند که محدودیت هایی نیز برای کیفیت مطالعات وجود دارد.

محققان دیگر ادعا می کنند که ممکن است شواهدی وجود داشته باشد که بادکش درمانی در درمان کمردرد مؤثر باشد. با این حال ، مجدداً ، محققان متذکر می شوند که اکثر مطالعات بی کیفیت بوده و در مطالعات بعدی نیاز به استاندارد سازی بیشتر نیاز است.

یک مطالعه دیگر نتیجه گیری اثربخشی بادکش درمانی را در دردهای گردن مشاهده کرده است. محققان خاطرنشان کردند که نیاز به مطالعات کیفی بهتر برای مشخص کردن این نوع تاثیر هستند، هر چند تمامی این موارد در بسیاری از افراد که درمان شده اند دیده شده است.

شرایط پوستی

مطالعاتی علمی نیز نشان داد که شواهدی وجود دارد که نشان می دهد بادکش درمانی در درمان تبخال زوستر و آکنه مؤثر است.با این حال باید باز بیشتر این موارد مورد بررسی قرار گیرد.

بادکش درمانی و ورزش

مقاله ای در مجله پزشکی یادآور می شود که ورزشکاران حرفه ای به طور افزایشی از بادکش درمانی به عنوان بخشی از روش های بهبودی خود استفاده می کنند. با این حال ، این مطالعه شواهد ثابتی را نشان نداد که اثبات کند برای هر موردی که مرتبط با ورزش باشد، موثر است.کلینیک سلامتی بادکش در خدمت شما است.